ניני

שנת יציאה: 1963

ניני הוא סרט קולנוע ישראלי מסוגת דרמה רומנטית בבימויו של שלמה סוריאנו עם אריק איינשטיין ורונית כץ בתפקידים הראשיים.

התסריט נכתב על ידי שלמה סוריאנו והוא מבוסס על הספר "ניני, בת הדת האחרת" של מאיר זרחי משנת 1957. המועצה לביקורת סרטים ומחזות בקשה לפסול את הסרט מפני שהופיעו בו בתחילתו שלוש שחקניות שחורות עם בגדי ים חושפני (ביקיני) ובעיקר בגלל על סיפור על יהודי שמתאהב בנוצרייה, לבסוף אושרה ההקרנה, אולם מן הסרט נשללו ההטבות המגיעות לסרט ישראלי על פי חוק הסרטים הישראליים. זה היה סרטו הראשון של אריק איינשטיין. הוא מגלם תפקיד של צעיר יהודי המתאהב בצעירה נוצרייה למרות התנגדות מכל הצדדים. את רונית כץ, יוצאת להקת הנח"ל, בחר סוריאנו מקרב תלמידות בית הספר למשחק "בית צבי". הסרט הועלה להקרנת הבכורה בקולנוע "ארמון דוד", זכה לביקורות קשות, לא הצליח כלכלית ונשכח.

הסרט צולם על רקע רחובות ונופים של תל אביב-יפו בשנות ה-60. חברת יונייטד קינג הפיקה תקליטור של הסרט.

תקציר העלילה

חנן יעקובי (אריק איינשטיין) הוא צעיר בן תפנוקים שלא חסר לו דבר. אביו (יעקב איינשטיין) הוא בעל מפעל וחנן עובד שם בעבודה פקידותית ומשעממת, מרבה לאחר לעבודה ולהתעסק בתחביבו, ציור.

אביו מזמן אותו לשיחה ואומר לו כי הוא מייעד אותו לממשיכו אך את חנן זה לא מעניין. חברתו תמר (נורית נאמן) היא בתו של השותף במפעל ורוצה להתחתן עם חנן ולהקים משפחה אך חנן מסרב.

יום אחד יוצא חנן לצייר ביפו העתיקה. הוא עובר בשוק הפשפשים ועולה על גבעה הצופה על החוף. שם הוא מבחין באישה קשישה (בטי סגל) שעומדת להתעלף. הוא חש אליה, תומך בה ומלווה אותה לביתה. היא אומרת לו שבתה ניני (רונית כץ), עובדת כאחות בבית החולים של המיסיון.

חנן מוצא אותה בבית החולים ומתאהב בה מיד. היא אומרת לו שהיא נוצרייה ושמה המלא הוא יוהנה על שם יוהנה הקדושה.

הם מטיילים באתרי תל אביב – רחוב דיזנגוף, כיכר הבימה, גן החיות ועוד ומסיימים בשקיעה רומנטית בחוף יפו.

כומר הקהילה (נפתלי יבין) נפגש עם חנן וניני ומנסה לשכנע אותם להפסיק את יחסיהם אך ללא תועלת.

הם נוסעים לטיול צפונה עם דני ואורנה חברים של חנן ומבקרים בקיבוץ ובכנרת שם הם ממשמשים את אהבתם.

תמר מארגנת נשף בבית הוריה וחנן וניני מגיעים לשם. ניני זוכה ליחס משפיל מתמר וחברותיה ובורחת משם. חנן מנסה לחפש אותה בלילה ביפו. לבסוף הוא מוצא אותה והם מתחבקים. על המסך מופיעה הכתובת: סוף?.

ניני: בת הדת האחרת

אלי אשד | הבלוג של אלי אשד | 7.1.2009

בימים אלו חוגגת התקשורת 70 שנה למי  שנחשב לגדול זמרי ישראל אריק איינשטיין הזמר של עשרות פזמונים קלאסיים כמו" הבלדה על יואל משה סלומון " ורבים אחרים.
להמשך קריאה >>

***

ניני – הסרט שלא הכרתם

ד"ר איתי פלאות | מרכז תרבות ידע ופנאי
אריק איינשטיין היה זמר, בדרן, פזמונאי ושחקן מוכשר.  רובנו זוכרים אותו מהסרטים סאלח שבתי (1964), אולי תרדו שם (1964), דליה המלחים (1964), שבלול (1970), מציצים (1972), עיניים גדולות (1974) לול (1988), כמו גדולים (1991) וכבלים (1992).
אבל הסרט הראשון שבו השתתף אריק איינשטיין (כשחקן ראשי) יצא לבתי הקולנוע בשנת 1963, אבל נאסר להקרנה כעבור שבועיים על ידי הצנזורה…להמשך קריאה >>