מציצים

שנת יציאה: 1972

מציצים הוא סרט קולנוע ישראלי שביים אורי זוהר בשנת 1972, ומתאר את הוויי החוף הקליל והנהנתני של תל אביב. את התסריט לסרט כתבו זוהר ואריק איינשטיין, והם גם מככבים בו בתפקידים הראשיים. הסרט היה מועמד לפרס דוב הזהב בפסטיבל ברלין, שם זכה לאהדה רבה.

תקציר העלילה

אלי (אריק איינשטיין), וגוטה (אורי זוהר) הם חברים בשנות השלושים לחייהם, אשר מרבים לבלות יחד בחוף הים באזור המלונות של תל אביב.

גוטה הוא מפעיל הקיוסק בחוף אשר מתגורר בצריף סמוך. גוטה שהיה בעברו "נער חוף" הפך לדמות מוכרת בסביבתו שמצופה ממנה לסייע בשמירת הסדר בחוף הים.

אלי הוא גיטריסט רוק'נ'רול אנונימי, הנוהג ללוות זמרים המופיעים במועדונים מפוקפקים ברחבי הארץ. הוא לעיתים מאחר להופעות ונוהג להביא לצריף של גוטה מעריצה מזדמנת תוך שהוא מאפשר לגוטה להציץ למעשיו בצריף. אלי מתוסכל מהופעותיו וחולם לפתוח מקום בילוי משלו, אך ממשיך בהופעות כדי לפרנס את אשתו ובתו התינוקת. אשתו מילי (סימה אליהו), אוהבת אותו ומנסה לגרום לו לקנא לה אך מתוסכלת מהיעדרויותיו התכופות מהבית וחושדת כי הוא בוגד בה.

אלי וגוטה מנהלים אורח חיים ריקני ובלתי מחייב, משתעשעים במעשי שטות ועסוקים בחיפוש אחר בחורות למין מזדמן. השניים מתרועעים עם נערי חוף בטלנים שעוסקים בדיג אסור באמצעות פצצות, מתעמתים עם המציצים למקלחות הנשים, ומשוטטים עם הדמויות הצבעוניות הפוקדות את החוף ובהם תיירים, יצאניות ואחרים.

מעמדו של הסרט

כשהוצג לראשונה בקולנוע לא זכה "מציצים" להצלחה מסחרית וביקורתית, ועם השנים כמעט ונשכח. באמצע שנות השמונים נהייה לאחד מסרטי הפולחן הראשונים של הקולנוע הישראלי כשהוצג בהקרנות חצות בבתי קולנוע בתל אביב. הסרט צבר קהל חדש שהגיע לצפות בו שוב ושוב, בדומה לתופעת סרטי הפולחן שהתפתחה באותן שנים בארצות הברית סביב סרטים כמו "מופע הקולנוע של רוקי" וסרטיו של ג'ון ווטרס. גם תפוצת מכשירי הווידאו הביתיים, שהחלה באמצע שנות השמונים, נתנה לסרט עדנה מחודשת, כשעותקים שלו שהוקלטו מהטלוויזיה עברו מיד ליד. במקרה מפורסם אחד, הוקרן הסרט במסגרת שידורי הניסיון של ערוץ 2 ביום שבו הגיעה לישראל אידה נודל, אסירת ציון, ובעותקים שהוקלטו מאותו שידור, מופיעה לרוחב המסך הודעה על נחיתתה של נודל בנתב"ג. כיום נחשב הסרט מייצג בולט של הקולנוע הישראלי בשנות השבעים, ונמנה עם פסגת יצירתו של אורי זוהר.

ב-2008 נמנעה רשות השידור מלשדר את "מציצים" בליל שבת, לבקשתו של הרב אורי זוהר.

בשנת 2014, ערכו אורלי וילנאי וגיא מרוז תחקיר עיתונאי, בתוכניתם "אורלי וגיא חוזרים עם תשובה", בו העלו טענות שמונה זילברשטיין חוותה פגיעה מינית על ידי אורי זוהר בסצנה המפורסמת מ"מציצים", או לכל הפחות סבלה מניצול מיני. לדבריהם, הדבר קרה כשאורי זוהר החליט לחרוג מהתסריט ולעשות בגופה יותר משהוסכם מראש. על פי העדויות שהובאו בתחקיר, גם נערות שביקשו להשתתף בסרט סבלו מפגיעות מיניות וניצול מיני.

דמויות ושחקנים:

אריק איינשטיין: אלי- נגן גיטרה
אורי זוהר: גוטה – מציל החוף ועובד בקיוסק
מונה זילברשטיין: דינה – בחורה צעירה שאלי מכיר בהופעה שלו
סימה אליהו: מילי – אשתו של אלי
מרדכי בן זאב: אלטמן האב – בעל מזנון
צבי שיסל: דוידקה – דייג ומציץ
מוטי לוי: אבי – דייג ומציץ
נתן זהבי: נתן – מציץ
מוטי מזרחי (ארבל): אלטמן הקטן – הבן של אלטמן, תלמיד תיכון ומציץ
פופיק ארנון: מאיר – נהג מונית
אדי כוגן: אדי – זמר
מיקי גבריאלוב: מיקי – נגן בלהקתו של אדי
צביה דורון: פרידה – אישה מבוגרת המתעלפת בחוף
מרגלית אנקורי: רותי – זונת רחוב
אהרון בראל (אהרונצ'יק: מקס – המציל הוותיק של חוף הים
אסתר זבקו: אתי – מזכירת ההפקה
טובה פרבר: טובה – זונת רחוב
דב פרידמן: דובל'ה – הבלונדיני
אביגדור צברי: אביגדור – איש בים
מירב הניג: מירב – הבת של אלי ומילי
דוד ריקרדו: – ד"ר שוורצברד, מתעמל בחוף הים
עמוס הודיני: קוסם בהופעה של אדי
אביר צורף : מעריץ בהופעה של אדי
יחיא צברי: איש הג"א

***

50 שנה למציצים

חדשות 12 – המהדורה המרכזית…להמשך קריאה >>

***

50 שנה לסרט הפולחן "מציצים"

עומר ירדני | חדשות 13 | 4.2.2022

הסודות מהתקופה שבה הכול התחיל…להמשך קריאה >>

***

50 שנה למציצים

חדשות 12 | 17.2.2022

פרידה אחרונה: אריק איינשטיין נזכר ב"מציצים"

עלי מוהר | "העיר" | 26.11.2013 עודכן ב-01.12.2013

בשנת 92' נשלח עלי מוהר על ידי עיתון העיר לשיחה אחד על אחד עם אריק איינשטיין. יחד הם העלו זכרונות מאורי זוהר ומהסט של "מציצים". הערב הלך לעולמו איינשטיין בגיל 74…להמשך קריאה >>

***

"מציצים" כובש צופים ומבקרים

20.12.1972 | יוסף שריק | הארץ

יוסף שריק, מבקר הקולנוע של "הארץ", הלך לצפות בקומדיה החדשה של אורי זוהר, "מציצים" – וחזר עם המסקנה שיש מקום להשוות בינה לבין סרטו של יוצר אחר שהגיע לאקרנים באותו השבוע…להמשך קריאה >>