כמו גדולים

שנת יציאה: 1991

קלטת וידאו ביתית לילדים משיריו של הזמר אריק איינשטיין, שיצאה ב-1991.

בקלטת משולבים מערכונים קצרים בכיכובם של מוני מושונוב וצבי שיסל, המגלמים בקלטת ילדים זו שני סבלים הגוררים ארגז ענק במעלה גרם מדרגות מתפתל ונתקלים במפתיע באריק, בחבורת ילדים, בלהטוטנים, בליצנים ובמספרי סיפורים המגיחים מן הארגז. השניים, הרואים בכך רווח גדול, משתדלים לעשות עבודתם נאמנה אך מדי פעם מנסים גם הם לשיר, לרקוד ולנגן, דבר היוצר מגוון פספוסים ונפילות המשמשות, לצד מערכונים רגילים, כרגעי צחוק בקלטת. קטע לדוגמה הוא קטע בו מושונוב ושיסל מורידים ארגזים ממדף גבוה וחוסר התמרון ביניהם עולה להם בלא מעט כאבי ראש. שירים רבים המופיעים בקלטת הם להיטי ענק של איינשטיין, ביניהם "אמא שלי", "עוף גוזל", "פזמון ליקינטון", "קילפתי תפוז" ו"גברת עם סלים". השירים זוכים למעין קליפים. איינשטיין עצמו מופיע בקלטת.

ידוענים רבים הופיעו בקלטת כילדים, וביניהם: בנו של מוני מושונוב, השחקן מיכאל מושונוב, הזמר יפתי, הדוגמנית בר רפאלי, השחקן-מדבב דורון בן עמי והדוגמנית רומי אבולעפיה. כהופעה "בוגרת", משתתף יוסף המספר (שמאז חזר בתשובה) מספר לילדים סיפור על ילד שהתעקש לישון עם בעלי חיים שונים (ולא רק מתקבלים על הדעת ככלב וחתול) בבית סבתו והתקשה לישון משום שדבר מה הפחיד אותו – דבר מה שהסתבר לו ולקהל הצופים שהוא דלת חורקת ולא יותר. בקלטת הראשונה מתוך שתיים ניתן למצוא כותבים שונים (שמות השירים, הכותבים והמלחינים מופיעה בסוף הקלטת, בכותרות הסיום) ובהם יהונתן גפן ("הצריך הזה", "כמה שרציתי כלב"), חיה שנהב ("אדון שוקו", "גברת עם סלים") ולאה גולדברג ("מה עושות האיילות בלילות"), לצד איינשטיין עצמו ("עוף גוזל", השיר שסוגר את הקלטת הראשונה).

בשנת 2019 עלה מחזמר המבוסס על הקלטת בהשתתפותם של ישראל קטורזה, עומר חזן, קים אור אזולאי, כיתריה (לסירוגין עם נועם קלינשטיין) ועמית מורשת.

טכניקות

הקליפ ל"מה עושות האיילות" משלב אנימציה משולבת-וידאו ובה נראית טלוויזיה מצוירת מרחפת שבה נראית דמותו של איינשטיין שרה חלקים מהשיר. הקליפ לשיר "אדון שוקו" משלב ציורים שהוגדלו כרקע, צילום וידאו ובובות שטוחות בצורות של ראשים הנעות בקצב השיר, שניתן לראות שמונעות על ידי הילדים, שיושבים מאחור על כיסאות ומחזיקים את הראשים. ב"שבת בבוקר" מוקצן עניין הבובות ומשולבות בו בובות בגודל אנושי המגלמות את אמא (ששותה "המון" קפה ומנדנדת את הילד בפארק) ואת אבא (שקורא "המון" עיתון עם הילד בפארק, בין השאר). ב"במדינת הגמדים" נעשה שימוש באנימציית תלת-מימד של דמויות זזות+רקע ושוב, איינשטיין מופיע בדמותו הוא כברוב הקליפים בקלטת זו ובקלטת ההמשך, עוטה מדי פעם כובע.

***

לחלום עם אריק: קלטת הילדים שגידלה את כולנו

תאם סמל | mako |  29.11.13 

סיפורים לפני השינה מאת האיש הכי מפחיד בעולם, ילדים שחיים בתוך פירות הדר והגרסאות המוקדמות והמתוקות להחריד של רומי אבולעפיה ומיכאל מושונוב. אומרים שהיה כאן שמח לפני שנולדנו, מזל שנשאר גם עוד קצת כיף בשבילנו עם הפלא שנקרא "כמו גדולים"…להמשך קריאה >>