פוזי

שנת יציאה: 1969

על האלבום:

בתחילת ההקלטות על פוזי עבד איינשטיין עם המוזיקאי מישה סגל. סגל התפרסם לראשונה בסוף שנות השישים, בין היתר בזכות הלחנת פסקול המחזה "מחכים לגודו". בעקבות פרסומו פנה אליו איינשטיין, בבקשה שילחין את שירו של איציק מאנגער "אברהם ושרה", בתרגום של בנימין טנא. איינשטיין היה מרוצה מהתוצאה, והציע לסגל להמשיך בשיתוף הפעולה ביניהם ליצירת אלבום שלם. סגל הלחין ועיבד חמישה מהשירים שבאלבום, לצד עיבוד השיר "פראג". את כל השירים הלחין בתקופה של שבועיים על הפסנתר בדירתו.

בהקלטת השירים בעיבודו של סגל השתתפו המתופף אהרל'ה קמינסקי, הבסיסט שמוליק ארוך והקלידן יעקב נגר. בהקלטות השתתפו גם חברי להקת הצ'רצ'ילים, שהייתה להקת הליווי של איינשטיין בהופעותיו באותה תקופה. באמצע ההקלטות, לאחר סכסוך עם אורי זוהר, עזב סגל את ההפקה. איינשטיין הסביר את הפסקת שיתוף הפעולה ביניהם בכך שהצטברו שירים של מלחינים אחרים, שהוא מעוניין להקליט לצד השני של האלבום. את יתר השירים עיבדו חברי הצ'רצ'ילים ושלום חנוך. שירי האלבום אינם אחידים בסגנונם, וריבוי המוזיקאים באלבום הוא הסיבה לכך. שיריו של סגל נוטים לכיוון הפסיכדלי, בעוד שעיבודיו של חבר להקת הצ'רצ'ילים סטן סלומון משכו לכיוון הרוקיסטי יותר.

איינשטיין עצמו כתב מילים לארבעה משירי האלבום ("היה לנו טוב, נהיה לנו רע", "ארץ ישראל", "כמה חם" ו"היה היה") ויהונתן גפן כתב ארבעה ("אחינועם לא יודעת", "כשאת בוכה את לא יפה", "חיי האהבה של הכלבה עליזה" ו"ילדה ציור"). מרים ילן-שטקליס כתבה את "אצו רצו גמדים", בנימין טנא תרגם מיידיש את שירו של איציק מאנגער (שנפטר באותה השנה) "אברהם ושרה", ושלום חנוך כתב והלחין את השיר "פראג". המלחינים באלבום הם מישה סגל, שלום חנוך, שמוליק קראוס, רוב הקסלי וחברי הביטלס ג'ון לנון ופול מקרטני ששירם "הבלדה על ג'ון ויוקו" תורגם על ידי איינשטיין לשיר בשם "היה לנו טוב, נהיה לנו רע".

שירים בולטים נוספים באלבום הם "כשאת בוכה את לא יפה", "אחינועם לא יודעת" (שבמקור הופיע בגרסה באנגלית באלבום הבכורה של להקת הצ'רצ'ילים) ו"היה היה".

מקור השם "פוזי" הוא בכינוי חיבה לאשתו של אריק, אלונה איינשטיין. בתו של איינשטיין, שירי, מופיעה בצילום שעל עטיפת האלבום כשהיא יושבת על ברכיו של אביה. את העטיפה עיצב הגרפיקאי דוד טרטקובר.

קרדיטים:

אריק איינשטיין: שירה
סטן סולומון: מעבד (רצועות 1, 2, 4, 5, 6), טכנאי הקלטה
מישה סגל: מעבד (רצועות 3, 7, 8, 9, 10, 11)
שלום חנוך: מעבד (רצועה 2), קולות רקע
מיקי גבריאלוב: מעבד (רצועה 4), גיטרה בס, קולות רקע
רוב האקסלי: גיטרות, קולות רקע
חיים רומנו: גיטרות
שמוליק ארוך: גיטרה חשמלית סולו ("היה היה"), גיטרה בס
אהרל'ה קמינסקי: קונגס ("ילדה ציור"), תופים
עמי טרייבטש: תופים
יעקב נגר: אורגן האמונד
זיגי סקרבניק: פסנתר ("היה היה"; הקלטת ארכיון)
הוקלט באולפני "גול" ובאולפני "קולינור"
דוד טרטקובר: עיצוב עטיפה

***

קוטנר על איינשטיין

גל"צ | 26.12.15

"פוזי" – אלבום הרוק העברי הראשון 1969…להאזנה >>

***

האלבום הלבן שלנו

ניר שחק | וואלה חדשות | 27.12.2009

רגע לפני סוף העשור הגיע הזמן לחגוג 40 ל"פוזי", האלבום המכונן של אריק איינשטיין.
האנשים שהיו שותפים ליצירתו משחזרים את ההקלטות שהמציאו את הרוק הישראלי.
להמשך קריאה >>

***

שיר שחלמתי על פראג

על המשמר | 20.8.1969

להמשך קריאה >>

***

אסף אשתר על השיר פראג בפייסבוק >>

***