האריה, היונה ותרנגולת כחולה

שנת יציאה: 1993

על האלבום:

"האריה, היונה ותרנגולת כחולה" הוא אלבום האולפן ה-28 של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף המוזיקאי יוני רכטר, שיצא בספטמבר 1992.

זהו שיתוף הפעולה המלא הרביעי והאחרון של איינשטיין ורכטר, לאחר ששיתפו פעולה החל משנת 1976 באלבומים "האהבה פנים רבות לה", "משירי אברהם חלפי" ו"הייתי פעם ילד".

כל שירי האלבום הולחנו ועובדו על ידי רכטר, למעט השיר "אמא שלי", שהוא למעשה עיבוד חדש וקצבי ללחן של שלום חנוך, שהופיע במקור באלבומם של איינשטיין וחנוך "פלסטלינה". חידוש נוסף שמבצע איינשטיין באלבום הוא לשיר "הילדה הכי יפה בגן", שהופיע במקור באלבום "הכבש השישה עשר" בביצועה של יהודית רביץ. רביץ עצמה מתארחת באלבום בשיר "תרנגולת כחולה".

בשירי האלבום נעשה שימוש בשירי ילדים מאת יהודה אטלס, נתן אלתרמן, חיה שנהב, יהונתן גפן ושלומית כהן-אסיף. איינשטיין כתב את השיר "אמא שלי" במשותף עם שלום חנוך. מילות השיר "השיר של דוקטור דוק" נלקחו מספרו של יהונתן גפן "ילד הכרובית".

הצילום על גבי עטיפת האלבום מציג את איינשטיין בעת צילומי סרט המערכונים ההומוריסטי כבלים משנת 1992, כשלצידו ניצב בנו אמיר. לדברי יוני רכטר[1], שמו של האלבום מבוסס על שמותיהם של איינשטיין ("אריה") ושל רכטר ("יונה"), בצירוף שמו של השיר "תרנגולת כחולה".

בעקבות ההצלחה של הקלטת "כמו גדולים" יצר איינשטיין ביחד עם יוני רכטר, מוני מושונוב וצבי שיסל, שגם השתתפו בקלטת הראשונה, בשנת 1993 קלטת המשך ל"כמו גדולים", ובה שירים רבים מאלבום זה.

קרדיטים:

אריק איינשטיין: שירה, קולות רקע
יוני רכטר: קלידים, פסנתר, שירה, קולות רקע
מיכה מיכאלי: גיטרה בס
אלון נדל: גיטרה בס
יצחק קלפטר: גיטרות
עמוס הדני: גיטרות
מאיר ישראל: תופים, כלי הקשה
יובל שפריר: תופים, כלי הקשה
יהודית רביץ: שירה
יושי שדה: קולות רקע
עמי איילי: קולות רקע
מיכאל תפוח: מפיק
רותי טוויל: מפיקה, מנהלת הפקה
מנחם רגב: עיצוב עטיפה
אבי ולדמן: צילום עטיפה
יעקב מורנו: טכנאי הקלטה

***

קוטנר על איינשטיין

גל"צ | 16.07.16

"האריה היונה ותרנגולת כחולה" 1992…להאזנה >>

***