האוסף

שנת יציאה: 2000

האוסף הוא אוסף של מארז תקליטורים המאגד שירים בולטים שהקליט הזמר אריק איינשטיין במהלך כל הקריירה שלו. האלבום יצא לאור בשנת 2000.
המארז מקיף את כל הקריירה הארוכה של איינשטיין החל משנות ה-60 ועד האלבום האחרון שהוציא לפני יציאת המארז, "מוסקט", המשותף לו ולשלום חנוך.

***

אריק איינשטייו הוא יותר מאשר הזמר הכי גדול שלנו. אריק איינשטיין הוא ארץ ישראל האמיתית. אמנם כשקמה המדינה הוא היה רק ילד (בן 9) אך נדמה שקולו והשירים שלו מלווים אותנו מאז ומתמיד. מהימים של ארץ ישראל הקטנה (והטובה…) דרך כל המלחמות והשמחות, העליות והמורדות, בטוב וברע. ביצירתיות בלתי נגמרת הוא מוציא אלבומים מופלאים כבר יותר משלושים שנה, ואינו חדל להתחדש ולהיות אקטואלי ומעניין מגלה כשרונות צעירים ויודע לשמור על הסגנון המיוחד שלו. באלבומיו הוא יוצר מציאות או מגיב לה במבט מקורי שהוא לעולם גם מצחיק וגם עצוב ביחד. חם ונעים ובעיקר מלא אהבה: לקרובים, לחברים, למקומות, לזכרונות, לשירים ולסיפורים הישנים…הייתם יכולים לתאר לעצמכם חיים כאן בלי השירים של אריק איינשטיין?
ביותר מארבעים שנות קריירה הקליט איינשטיין כחמש מאות שירים עם להקת הנח"ל, "בצל ירוק", "שלישיית גשר הירקון", "החלונות הגבוהים", בכל מיני הפקות, סרטים והצגות ובלא פחות מ-34 אלבומים (ועוד שמונה אלבומי אוסף) בהם שיתף פעולה עם מיטב היוצרים.
לאוסף שלפניכם בחרנו רק 90 שירים. כל שכמובן לא הכל נכלל כאן…בוודאי יהיו חסרים לכם שירים…ובכל זאת זהו מבחר של מיטב השירים. הלהיטים הכי מוכרים של איינשטיין וכאלה שמייצגים את השינויים וההתפתחויות בדרכו. אלה השירים שעמדו יותר מאחרים במבחן הזמן
ובמבחן היותר קשה: ביקורתו העצמית של אריק איינשטייו…

יואב קוטנר עורך מוזיקלי

***

הרכב המארז

דיסק 1: אוסף זה כולל שירים ישנים שאיינשטיין ביצע בסדרת האלבומים "ארץ ישראל הישנה והטובה" ולביצועים חדשים לשירים ישנים שביצע ב"שירים" ו"קצת לקחת חזרה".

דיסק 2: אוסף זה כולל שירים בולטים משנות ה-70 ותחילת הקריירה של איינשטיין, מהאלבומים: "מזל גדי", "פוזי" (תקופת להקת "הצ'רצ'ילים"), "שבלול", "פלסטלינה", "יסמין" ו-"בדשא אצל אביגדור".

דיסק 3: אוסף זה כולל שירים בולטים מאמצע שנות ה-70 ועד לשנות ה-80 המוקדמות, עם שינוי השותפים המוזיקליים שלו בתכיפות יתר בשנים אלו ושינוי סגנון. האוסף מתוך האלבומים: "יסמין", "קצת לקחת חזרה", "סע לאט", "האהבה פנים רבות לה", "משירי אברהם חלפי", "חמוש במשקפיים" ו"יושב על הגדר".

דיסק 4:  אוסף זה כולל שירים בולטים משנות ה-80 (אז הפסיק איינשטיין להופיע בפני קהל). באלבום זה ניכר כי איינשטיין מעורב יותר בכתיבת והלחנת השירים שלו. האסוף מתוך האלבומים: "יושב על הגדר", "שביר" (שנכתב בהשראת תאונת דרכים קשה שאיינשטיין היה מעורב בה), "פסק זמן", "תוצרת הארץ", "אוהב להיות בבית" ו"הייתי פעם ילד".

דיסק 5: אוסף זה כולל שירים מהתקופה היותר מאוחרת של איינשטיין בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, עם שיתופי פעולה חדשים עם אמנים צעירים: אביב גפן ("לבכות לך"), ארקדי דוכין ("יש בי אהבה" ו"בגללך"), ושירים קומיים כמו "ואלה שמות" ו"אמרו לו". השירים באוסף מתוך האלבומים: "אוהב להיות בבית", "יש בי אהבה", "האריה, היונה ותרנגולת כחולה", "לאן פרחו הפרפרים" ו"מוסקט" בו חזר לשתף פעולה עם שלום חנוך, ויצא שנה לפני יציאת המארז.