יסמין


 
שנת יציאה: 1972

על האלבום:

שנת 1972 הייתה מהשנים היותר פוריות של איינשטיין; בשנה זו השתתף בסרטו של אורי זוהר "מציצים" (התצלום על גבי עטיפת האלבום צולם בעת הצילומים לסרט) ובתוכניות הטלוויזיה "לול", וכן הקליט שירים חדשים.

אחרי מספר שיתופי פעולה פוריים בין איינשטיין לבין המוזיקאים הצעירים שלום חנוך ומיקי גבריאלוב, ששהו באותה התקופה בבריטניה בניסיון להגיע להצלחה בינלאומית, נותר איינשטיין ללא שותף מוזיקלי, עובדה הניכרת היטב באלבום "יסמין". עם זאת, באלבום "יסמין" החל שיתוף הפעולה הפורה בין איינשטיין למוזיקאי שם טוב לוי, שהלחין שניים משירי האלבום. שניהם הפכו עם השנים לקלאסיקות ישראליות: "שיר של אחרי מלחמה" ו"דון קישוט" (שיר שנכתב על אייבי נתן ומלחמתו חסרת הסיכוי להשגת שלום, בהשראת הדמות הספרותית הידועה דון קישוט). שלום חנוך הלחין את השיר "כמה טוב שבאת הביתה", לעיבוד של יצחק קלפטר) ו"ברלה צא" (שהוקלט בגרסה אינסטרומנטלית שנתיים קודם לכן ומופיע כשיר הנושא באלבום "שבלול"). מיקי גבריאלוב הלחין את השיר "אמא אדמה".

איינשטיין חידש באלבום את השיר "יצאנו אט" ושלושה שירים באנגלית: "I Need You To Turn To" – ששר במקור אלטון ג'ון, "Reason To Believe" – במקור של טים הרדין, ו-"Here, There and Everywhere" – של להקת הביטלס. איינשטיין עצמו כתב מילים לשירים "ברלה צא" ו"שיר של אחרי מלחמה".

בהקלטות האלבום, שנערכו באולפני קולינור ובאולפני "קול ישראל" בבית המורה בתל אביב, השתתפו מיטב נגני התקופה: להקת הצ'רצ'ילים (שהשתתפו רק בחלק מהשירים, בשל עזיבתם לחו"ל), שמוליק בודגוב, אלי מגן, שם טוב לוי, אלונה טוראל, מורטון קם ואחרים.

את עטיפת האלבום עיצב הגרפיקאי דוד טרטקובר, עם צילום מאת אלונה איינשטיין. תמונה נוספת בעטיפת האלבום מציגה את איינשטיין כדון קישוט, בעת צילומי הקליפ לשיר "אני ואתה" עבור התוכנית "לול".

את האלבום חותם המערכון "חידון התנ"ך" מתוך התוכנית "לול", שכתבו איינשטיין ואורי זוהר ומתאר את חידון התנ"ך המסורתי המתקיים ביום העצמאות, ובו משתתפים נציגים ממדינות שונות, כשאת תפקיד המתחרים משחק איינשטיין ואת תפקיד המתורגמן משחק זוהר. לצדם השתתפו במערכון דורי בן זאב כשדרן ואורי גרוס כשופט.

קרדיטים:

אריק איינשטיין – שירה
יצחק קלפטר – גיטרות
שמוליק בודגוב – גיטרות
דורון סלומון – גיטרות
רוני דמול – גיטרות
יגאל חרד – גיטרות
עמנואל קרטן – גיטרות
יוסי לוי – גיטרות
אלי מגן – גיטרה בס
מיקי גבריאלוב – גיטרה בס
שייקה ברק – גיטרה בס
ירון גרשובסקי – פסנתר, צ'מבלו
יכין גרשובסקי – פסנתר
אלונה טוראל – פסנתר
עמי טרייבטש – תופים
יוסי "פפו" לוי – תופים
שם טוב לוי – חליל
מורטון קם – סקסופון
זאב דיקוורט – סקסופון
לידו – אבוב
דוד טרטקובר – עיצוב עטיפה
צבי שיסל – מפיק

***

קוטנר על איינשטיין

גל"צ | 06.02.16

"יסמין" 1972…להאזנה >>

***